چه تراکنش ارزی در زمان جنگ ممکن است؟

همواره در منازعات بین کشورها، نقل و انتقالات ارزی از اهمیت ویژه برخوردار است. امری که نیاز به بررسی دقیق دارد. وندا این موضوع را بسیار مختصر بررسی نموه است.

وقوع جنگی که جامعۀ جهانی را به‌طور جدی به واکنش وادارد، بعید به نظر می‌رسید. سال‌هاست که در نقاطی از خاورمیانه و مشخصاً در عراق، افغانستان، سوریه، لیبی و یمن، جنگ و درگیری و نا امنی وجود داشته و دارد. اما گویی فقط جنگی در دل اروپا لازم بود تا این‌چنین اروپا و امریکا به تحرک بیفتند و درک کنند که جنگی جدید و در خود اروپا ممکن است منجر به جنگی جهانی شود. این‌گونه بود که می‌بینیم اخباری مبنی بر بستن راه‌های تراکنش بانکی و سوئیفتی برای یک طرف جنگ روز به روز از طرف کشورهای مختلف پیشنهاد می‌شود. اینک سوال اصلی این است؟ چه تراکنش ارزی در زمان جنگ ممکن است؟

در ادامه، این مبحث را که شاید برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی که در هر دوکشور افرادی را دارند، و حتی برخی فعالین اقتصادی که مراودات تجاری دارند بررسی می‌کنیم. با وندا همراه باشید

چه تراکنش ارزی در زمان جنگ ممکن است؟

در منازعه اخیر که در صدر مهم‌ترین اخبار روز جهان قرار گرفته و موجب نگرانی بسیار شده است، دو کشور روسیه و اوکراین طرف‌های اصلی اند. اما موضوع فقط این دو کشور نیست. هم اکنون تعداد زیادی از هم وطنان ایرانی ما، هم در روسیه، هم در اوکراین و هم در بلاروس که شریک روسیه در این جنگ است در حال زندگی، کار و تحصیل‌اند. افرادی که با ایران و خانواده‌هایشان و یا شرکای تجاریشان در ارتباط مالی بوده و وضعیت نامشخصی دارند.

در ادامه، همراه با کارشناسان صرافی وندا بررسی می‌کنیم که برای تراکنش فورس ماجور در هر دو کشور چه راهکارهایی وجود دارد. در مقاله امروز به بررسی اوکراین می‌پردازیم چون در شرایط وخیم تری نسبت به روسیه است. مطلب بعدی ما در مورد روسیه خواهد بود.

بررسی حواله ارزی به اوکراین

آنچه از اخبار مدام درحال پخش است، شرایط بسیار نامشخص بسیاری از شهرهای اوکراین و شاید عدم امکان دسترسی به بانک‌هاست. البته همواره در جنگ‌ها، شیوع اخبار جعلی بخشی از جنگ روانی است. اینکه در شهرهای اوکراین دسترسی به بانک‌ها مقدور نیست و یا بانکها در تمامی شهرها یا برخی از شهرها از جمله کی‌یف و خارکف، به‌علت حکومت نظامی و یا درگیری شدید مقدور نیست به احتمال زیاد واقعیت دارد. در این میان باید دید در کل اوکراین چه راهی برای انتقال ارزی وجود دارد؟ آخرین اخبار حاکی است که حکومت نظامی برداشته شده و حتی برخی فروشگاه‌ها مشغول خدمات رسانی‌اند.

از طریق راههای تماس در سایت وندا، مشکل ارسال پول به اوکراین را باما مطرح کنید.
  1. تراکنش بانکی سوئیفت. از دید امریکا و اتحادیه اروپا و یا حتی بانک‌های کشورهای سایر نقاط دنیا، منجمله کشورهای همسایه ایران که خدمات ارزی وندا از آن کشورها نقل و انتقال بانکی انجام می‌دهد، مشکلی برای حواله بانکی سوئیفت به اوکراین نیست. اما ما برای این نوع تراکنش پیشنهادی نداریم. شرایط مشخص نیست و اخبار بسیار ضد و نفیض است. امکان اینکه مبلغ ارسالی شما برای بانک مورد نظر ارسال شود ولی دریافت کننده به‌خاطر شرایط جنگی نتواند وصول کند بسیار زیاد است. هم‌چنین زیرساخت‌های مخابراتی در اوکراین صدمه دیده‌اند و به‌صورت دقیق نمی‌توان تشخیص داد کدام بانک به اینترنت دسترسی دارد. از این نظر این گزینه را باید کنار گذاشت.
  2. تراکنش از طریق کارت‌های اعتباری و اکانت پی پال. این گزینه در صورتی می‌تواند برای شما با موفقیت همراه باشد، که دریافت کننده وجه‌تان بتواند در درگاه‌های اعتباری و پایانه‌های فروشگاهی از آن استفاده کند. و یا اینکه در حال خروج از اوکراین باشد و بتواند در کشورهای دیگر اروپایی از کارت اعتباری ویزاکارت و مسترکارت و همچنین اکانت پی پال خود بهره برداری و یا خرید کند. قبل از اقدام به سفارش اینگونه نقل و انتقال ارزی، شرایط را بدقت بررسی کنید. اخبار امروز حکایت از پایان حکومت نظامی در اوکراین و باز شدن برخی خدمات فروشگاه‌هاست.
  3. تراکنش از طریق وسترن یونیون و مانیگرام. بعد از گذشت قریب به یک هفته از جنگ، اخبار متناقضی از وضعیت فروشگاه‌ها، مراکز دولتی، شرکت‌ها و بانک‌ها در دست است. در این اوضاع متشنج ما با شرایط زیر، بهترین گزینه را برای شما، در صورتیکه دوست، فرزند و آشنایی دارید که در اوکراین مستقر بوده و نیاز به کمک مالی فوری دارند، پیشنهاد می‌کنیم. از اخبار واصله از طریق رسانه‌های مختلف چنین استباط می‌شود که بسیاری از ایرانیان یا از مرز عبور کرده و وارد برخی کشورهای همسایه غربی اوکراین شده‌اند یا در مسیر عبورند. به لهستان و رومانی بیشتر اشاره شده است.

اگر دریافت کننده مورد نظرتان در یکی از کشورهای مجاور اوکراین مستقر است و نیاز به کمک فوری دارد، نام شهر و مشخصات وی را برایمان بفرستید تا بررسی کنیم در آن مکان دفتر کدام‌یک از شرکت های خدمات ارزی وجود دارد؟ وسترن یونیون یا مانیگرام. پس از آن کار بسیار راحت است و ظرف مدت کوتاه دو یا سه ساعته، می‌توان مبلغ مورد نظر را برای وی ارسال کرد. این مبلغ اگر در ساعات کاری وسترن و یا مانیگرام باشد، با دادن کد  MTCN از طرف ما به شما و ارسال برای دریافت کننده وجه، با ارائۀ پاسپورت و همان کد قابل وصول است. مزیت بسیار عمدۀ وسترن یونیون و مانیگرام این است که نیاز به حساب بانکی ندارند و ارز ارسالی به صورت نقدی با پول همان کشور قابل وصول است.

به نظر کارشناسان وندا در شرایط فعلی، برای اوکراینی‌ها یا غیر اوکراینی‌هایی که از این کشور خارج شده اند، این بهترین و مطمئن‌ترین شیوه ارسال ارز است.

نکته پایانی

  قبل از هر اقدامی برای ارسال سفارش، شرایط را با صرافی وندا بررسی کنید. ما با مشورت با شما و همکارانمان بهترین شیوه ارسال را برایتان در نظر می‌گیریم. برای ارتباط با وندا اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت آنلاین
ارسال