آنچه باید در مورد حواله بانکی بدانید

آشنایی با حواله باکی سوییفت

حواله بانکی را در حالت کلی به دو دسته می‌توان تقسیم کرد. حواله بانکی بین کشورها و حواله بانکی از داخل کشورها. در مقالۀ آنچه باید در مورد حواله بانکی بدانید، به صورت مشروح در این‌خصوص صحبت می‌کنیم.

مورد اول- حواله بانکی بین کشورها

انتقال پول بین بانک‌های دو کشور رابطۀ پیچیده‌ای است که تاریخچه‌ای طولانی دارد. تا رسیدن به انتقال بانکی مطمئن و امن تحولات زیادی صورت گرفته است. در حال حاضر برای کشورهایی که تحت تحریم نباشند و عضویت سازمان‌های معتبر جهانی را پذیرفته باشند، نقل و انتقال پول از طریق بانک‌ها بسیار مطمئن شده است.

آن‌چه مهم است بدانیم این است که اینک امکان انتقال مستقیم پول از یک بانک مشخص در یک کشور به بانکی دیگر در کشوری دیگر به‌صورت قانونی و امن زمانی میسر است که از قوانین مورد قبول جهانی پیروی کند. این انتقال حتماً باید از طرق بانک‌های مرکزی دو کشور و تحت پروتکل‌های خاصی انجام شود. اصطلاح سوییفت (SWIFT)، آیبن (IBAN) و شبا (shaba) بیان کننده همین پروتکل هاست که انتقال بین بانکی دوکشور را قانونی و قابل اطمینان می‌کند.

صرافی وندا با داشتن همکاران متعدد در برخی کشورهای همسایه و نیز سایر کشورهای دنیا، همه نوع حواله بانکی شامل انواع حواله سوییفت و نیز حواله داخلی بسیاری از کشورها را انجام می‌دهد. در ادامه شما را با اصطلاحات سوییفت (SWIFT)، آیبن (IBAN) و شبا (shaba) که در ارسال حواله بانکی مورد استفاده‌اند، آشنا می‌کنیم.

سوییفت چیست؟

ابتدا بدانیم سوییفت چیست و چرا در انتقال حواله بین دو کشور اهمیت دارد؟

سوئیفت جامعه جهانی ارتباطات مالی بین‌بانکی است این کلمه از حروف اول عبارت Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication گرفته شده است. سیستم سوئیفت یک شبکه گسترده پیام‌رسانی است که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به‌سرعت، دقیق و ایمن، اطلاعاتی نظیر دستورالعمل انتقال پول را ارسال و دریافت کنند. روزانه حدود ۱۰ هزار مؤسسه عضو سوئیفت، تقریباً قریب به ۲۴ میلیون پیام در شبکه ارسال می‌کنند. مؤسسات مالی در سراسر جهان نیز از این سیستم جهت تبادل اطلاعات مالی محرمانه خود استفاده می‌کنند.

مشاهده عملکرد سوییفت در ارسال حواله بانکی

مزایای سیستم سوییفت

 دو مزیت اساسی و مهم استفاده از این سیستم عبارتند از:

  •  سرعت (ارتباط سریع با کارگزاران و موسسات عضو سازمان سوییفت)
  •  امنیت (تبادل پیام های مالی استاندارد به روشی مطمئن)
  • پیام های مبادله شده به صورت خودکار رمز گذاری می شوند. متن پیام ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و نامفهوم است و دسترسی به پیام ها توسط افراد غیرمجاز میسر نیست.
در ادامه مطلب آنچه باید در مورد حواله بانکی بدانید با وندا باشید.

آیبن چیست؟

از IBAN در برخی کشورها برای شناسایی یک حساب بانکی مشتری استفاده می‌شود. آیبن شامل تعدادی عدد و حروف است. حداکثر طول کد آیبن ۳۴ کاراکتر است. اگر بخواهیم کاراکترهای آیبن را بشناسیم به این ترتیب است:

  • دو رقم اول کد کشور به‌ترتیب حروف الفبا
  • حداکثر ۳۲ کاراکتر بعدی برای شماره حساب بانکی یک فرد مشخص

آیبن به تمام حساب‌های حوزه اروپا و بعضی کشورهای حوزه دریای کارائیب و خاورمیانه تعلق می‌گیرد و نشان‌دهنده کشوری است که در آن افتتاح حساب شدهاست. همچنین بانک مقصد و شماره حساب فردی که حساب به او تعلق دارد در آیبن مشخص است.

آیبن (IBAN) حواله‌های بین‌المللی را چه در دریافت و چه ارسال حواله راحت‌تر و سریع‌تر کرده است. از سال ۲۰۰۷ تا به حال، کشورهای زیادی به‌صورت تدریجی وارد حوزه آیبن شده‌اند و شماره حساب‌های خود را با این نام ارائه می‌کنند. در حال حاضر ۵۸ کشور جهان عضو این پروتکل هستند. استفاده از آیبن (IBAN) در سیستم بانکی ۲۲ کشور از جمله کشور ما ایران تحت نام سیستم شبا توصیه شده است.

کشورهای حوزه اروپا و یورو، بحرین، برزیل، کاستاریکا، تیمور شرقی، جزایر فارو، جبل الطارق، مقدونیه، سن مارینو، قطر، جزایر ویرجین آیلند انگلستان از جمله کشورهای حوزه IBAN هستند.

آیبن به تمام حساب‌های حوزه اروپا و بعضی کشورهای حوزه دریای کارائیب و خاورمیانه تعلق می‌گیرد و نشان‌دهنده کشوری است که در آن افتتاح حساب شدهاست. همچنین بانک مقصد و شماره حساب فردی که حساب به او تعلق دارد در آیبن مشخص است.

نکات بسیار مهم در مورد حواله بانکی خارجی

در ارسال حواله سوییفت که بسیاری آن را حواله تی تی (TT) هم می‌شناسند، آگاهی از نکات زیر است:

  • برای حواله سوییفت داشتن کد سوییفت که توسط دریافت کننده حواله شما برایتان ارسال می‌شود ضروری است.
  • همانطور که در بالا اشاره شد، برای برخی کشورها همراه را کد سوییفت، کد آیبن هم لازم است در اختیار باشد.
  • هزینه حواله سوییفت برای مبالغ کم (زیر ۵۰ دلار) به صرفه نیست. در چنین مواردی بهتر است از سایر روش‌های پرداخت آنلاین نظیر حواله پی پال و یا استفاده از ویزاکارت و مسترکارت بهره‌مند شوید.

مورد دوم- حواله بانکی از داخل کشورها

حواله بانکی داخلی به حواله‌هایی گفته می‌شود که از داخل یک کشور، بین دو بانک هم نام یا غیر هم نام انجام شود.

حواله‌های بانکی داخلی یا به صورت آنلاین است یا فیزیکی. به مدد ورود اینترنت به شبکه بانکی دنیا و ارائۀ اقسام اپلیکیشن‌های موبایلی، در شرایط کنونی برای مبالغ تعریف شده و سقف انتقال مشخص از سوی بانک‌های مرکزی اکثر کشورها، هم اکنون بسیاری از نقل و انتقالات بانکی داخلی کشورها به صورت آنلاین انجام می‌شوند. نکته بسیار ضروری در این تراکنش‌ها این است که شما باید در این موارد شماره حساب متمرکز بین بانکی هر کشور را بدانید. این شماره متمرکز برای این منظور است که شما بتوانید در بستر اینترنت و یا از داخل هر بانکی در یک کشور تراکنش خودتان را انجام دهید.

خدمات ارزی وندا برای حواله بانکی از داخل بسیاری از کشورها آماده خدمات رسانی است. در صورت نیاز با ما تماس بگیرید.

شبا چیست؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده می‌شود، شماره‌ای ۲۴ رقمی است. این شماره مطابق با استاندارد ISO-13616 تعریف شده که یک حساب بانکی را به‌صورت منحصربه‌فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می‌کند. شما به عنوان یک مشتری به ازای هر شماره حساب بانکی خود در هر بانک، یک شماره شبای منحصر بفرد دارید.

با استفاده از شبا می‌توانید بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعات نظیر آن، به‌صورت الکترونیکی برای دیگران وجه حواله کنید. حتی اگر بنا به هر دلیلی لازم است از داخل یک بانک برای شماره حساب بانکی غیر هم نام حواله ارسال کنید، لازم است شماره شبای گیرنده وجه را داشته باشید. در واقع اکنون بانک‌های ایران با استفاده از سیستم شبا تراکنش‌های بانکی را تا حد بسیار زیادی به استانداردهای بین‌المللی نزدیک کرده‌اند.

خدمات ارزی وندا به چه کشورهایی حواله بانکی ارسال می‌کند؟

در این بخش لازم می‌دانیم پاسخ برخی پرسش‌های مشتریان را بدهیم.

سؤال: صرافی وندا به کدام کشورها حواله سوییفت ارسال می‌کند؟

جواب وندا: برای ارسال حواله بانکی به تمام کشورها در صورتی‌که تحریم نباشند آمادگی داریم.

سؤال: شما به امریکا حواله سوییفت می‌فرستید؟

جواب وندا: بله، برای ایالات متحده امریکا هم حواله بانکی و سایر نقل و انتقالات مالی را انجام می‌دهیم.

سؤال: صرافی شما حواله داخلی برای چین انجام می‌دهد؟

جواب وندا: بله، در صورت نیاز به حواله داخلی چین با ما تماس بگیرید. وندا و شبکه گسترده همکاران در بسیاری از کشورها از جمله چین هم حواله سوییفت به یوآن و یا دلار داریم و هم حواله از داخل چین برای مواردی مانند خریدسمپل یا نمونه کالا.

سؤال: حواله روپیه هند از داخل این کشور دارید، در چه مواردی؟

جواب وندا: برای کشور هند در موارد متعدد مثل خرید کالا، پرداخت هزینه چاپ مقالات علمی در ژورنال، پرداختهای دانشجویی، هم حواله سوییفت انجام می‌دهیم و هم حواله از داخل هند .

سؤال: حواله بانکی دارم برای آلمان، گفتن کد سوییفت باید داشته باشم. کد سوییفت چیه؟

جواب وندا: در خصوص کد سوییفت در همین مقاله توضیح دادیم. لطفاً به سطور بالا مراجعه کنید .

سؤال: با توجه به اینکه ایران در شرایط تحریمی است شما چطور حواله TT ارسال می‌کنید ؟

جواب وندا: خدمات ارزی وندا از طریق همکاران خود در برخی کشورهای همسایه حواله ارسال می‌کند.

سؤال: امکان داره لیست کشورهایی که حواله داخلی می‌زنید بفرمایید؟

جواب وندا: بله. تعدادی از کشورهایی که حواله داخلی می‌زنیم عبارتند از: چین، هند، مالزی، سوییس، امارت،ترکیه، امریکا و کانادا.

سؤال: برای حواله داخلی سایر کشورها چه اطلاعاتی لازم دارید؟

جواب وندا: همانطور که در ایران برای حواله بانکی نیاز به شبا هست، برای حواله داخلی هر کشوری هم شما باید اطلاعات بانکی مورد نیاز از جمله شماره حساب متمرکز همان کشور را برای ما بفرستید.

سؤال: کارمزد حواله بانکی چقدر است؟

جواب وندا: کارمزد حواله سوییفت بین ۵۵ تا ۷۰ دلار است. بهتر است برای گرفتن مبلغ دقیق کارمزد با همکاران ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری نهایی در مورد حواله بانکی

برای جابه‌جایی پول بین‌بانکی به یک فرمت یکپارچه نیاز است. کد سوییفت و نیز شناسه استاندارد بین‌المللی آیبن به همین منظور طراحی شده و بانک‌های ایران نیز از این استاندارد استفاده می‌کنند. ممکن است برخی کشورها برای حواله داخلی از استاندارهای متمایزی استفاده کنند. شما مشتری گرامی در صورتیکه نیاز به حواله سوییفت و یا حواله داخلی از سایر کشورها دارید، لازم است اطلاعات کامل حساب بانکی گیرنده وجه را برای ما ارسال کنید.

این اطلاعات را بهتر است مستند و در یک اینویس یا همان فاکتور و پرفورما دریافت کنید.

مقاله حاضر تحت عنوان آنچه باید در مورد حواله بانکی بدانید ممکن است به تمام سؤالاهای شما در مورد حواله بانکی پاسخ نداده باشد. در صورت لزوم و برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های تماس با همکاران ما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت آنلاین
ارسال