صرافی ها تعیین تکلیف شدند

شورای پول و اعتبار دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر شرکت‌های صرافی را تغییر داد.

در جلسه روز گذشته، مورخ ۲۸/ ۵ / ۱۳۹۳ شورای پول اعتبار دستورالعملی که درسال ۱۳۹۲ تغییر کرده بود را باردیگر تغییر داد تا کلیه فعالان حرفه صرافی و متقاضیان موظف باشند فعالیت خود را با ضوابط آن تطبیق دهند.

این در حالی است که تا قبل از تصمیم به بازنگری در این مورد صرافان مکلف بودند تا پایان تیرماه سال جاری روند و سازوکار فعالیت‌شان را با دستورالعمل بانک مرکزی پیش برده و در مهمترین تکلیف میزان سرمایه خود را براساس ارقام تعیین شده افزایش دهند.

گفته می‌شود با اصلاح این مصوبه، سرمایه مورد نیاز برای فعالیت صرافی‌ها در ۷ کلان‌شهر کشور ۵ میلیارد تومان و در شهرستان‌ها ۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. سرمایه لازم برای صرافی‌های بانک‌ها هم ۵ میلیارد تومان تعیین شده است.

همچنین تقسیم‌بندی صرافی‌ها به نوع یک و نوع دو حذف شده و هر صرافی که از بانک مرکزی مجوز می‌گیرد، می‌تواند علاوه بر خرید و فروش ارز، عملیات حواله را هم انجام دهد. پیش از این صرافی‌های نوع یک تنها امکان خرید و فروش ارز داشتند و حواله ارزی از طریق صرافی‌های نوع دو قابلیت انجام داشت.
این دستورالعمل جایگزین دستورالعمل قبلی مصوب ۱۳۹۲٫۵٫۱شده و کلیه فعالان حرفه صرافی و متقاضیان ایجاد واحد‌های صرافی موظف شدند فعالیت خود را تا پایان شهریور ماه سال جاری با ضوابط آن تطبیق دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چت آنلاین
ارسال